obowiązujące od 01,01,2023
§ 1
Postanowienia wstępne
- Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży (zwane dalej jako „OWS”) regulują zasady sprzedaży produktów i usług przez Tomasza Urbańczyka, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kamil-Sped Tomasz URBAŃCZYK z siedzibą w Mysłowicach pod adresem ul. Bronisława Pukowca nr 49, 41-404 Mysłowice (NIP: 2220032813, REGON: 272661156), zwanym dalej Sprzedającym. Jakiekolwiek odstępstwa od niniejszych OWS, stosowanie dodatkowych umów i porozumień, jest dopuszczalne wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a wówczas mają one pierwszeństwo przed OWS.
- Sprzedający prowadzi sprzedaż produktów i usług jedynie na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek prawa handlowego, posiadających siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polski, w zakresie w jakim zakup ma dla tych podmiotów charakter zawodowy. Sprzedający nie prowadzi sprzedaży i usług na rzecz konsumentów w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz przepisów o ochronie konsumentów.
- OWS są powszechnie i bezpłatnie udostępnione do zapoznania się, przetwarzania i odtwarzania w zwykłym toku czynności, przed złożeniem zamówienia oraz zawarciem umowy, w siedzibie Sprzedającego oraz na stronie internetowej www.udt-itb.pl.
§ 2
Znaczenie pojęć
Użyte w niniejszych Ogólnych Warunkach Sprzedaży określenia oznaczają:
- Sprzedający – Tomasz Urbańczyk, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kamil-Sped Tomasz URBAŃCZYK z siedzibą w Mysłowicach pod adresem ul. Bronisława Pukowca nr 49, 41-404 Mysłowice (NIP: 2220032813, REGON: 272661156),
- Kupujący – osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna prowadząca działalności gospodarczą, posiadających siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polski, w zakresie w jakim zakup ma dla tych podmiotów charakter zawodowy,
- Termin płatności – dzień, w którym należność za produkt lub usługę staje się wymagalna,
- Produkt – rzeczy ruchome, dobra które mają być sprzedane na podstawie umowy sprzedaży, pomiędzy Sprzedającym a Kupującym.
- Zamówienie – oferta zakupu złożona przez Kupującego Sprzedającemu, dostarczona osobiście, listownie, kurierem bądź wiadomością elektroniczną (e-mail), zawierające: nazwę zamawianego produktu, ilość, indywidualną specyfikację, dane Kupującego, w tym dane niezbędne do wystawienia faktury VAT oraz dane teleadresowe do kontaktu, w tym proponowany termin i miejsce odbioru zamawianych produktów i usług.
- Potwierdzenie – oświadczenie Sprzedającego o przyjęciu Zamówienia, złożone Kupującemu po jego otrzymaniu wraz z określeniem w szczególności: ceny towaru, konieczności wniesienia zaliczki oraz jej terminu i wysokości, szacowanego terminu realizacji usługi/dostawy produktu, miejsca i warunków odbioru.
§ 3
Składanie zamówienia
- Zamówienie produktów i usług składa się w formie pisemnej albo w formie elektronicznej na adres siedziby Sprzedającego lub jego skrzynki pocztowej: biuro@kamilsped.pl. Złożenie zamówienia lub zawarcie odrębnej umowy oznacza akceptację przez składającego zamówienie/Kupującego niniejszych postanowień OWS.
- Warunkiem skutecznego zawarcia umowy sprzedaży jest złożenie zamówienia przez Kupującego oraz potwierdzenia zamówienia przez Sprzedającego w formie pisemnej, listownie bądź elektronicznie – mailowo. Brak potwierdzenia zamówienia przez Sprzedającego nie oznacza milczącego przyjęcia zamówienia do realizacji.
- W razie wątpliwości przyjmuje się, że zawarcie wiążącej umowy następuje w chwili potwierdzenia przez Sprzedającego w formie pisemnej bądź mailowej, możliwości realizacji zamówienia, a w razie wymagalności uiszczenia zaliczki na poczet potwierdzenia zamówienia – w momencie jej zaksięgowaniu na koncie Sprzedającego.
- Dokumentacja, rysunki, specyfikacje, waga i pozostałe parametry, o ile nie zostały wprost wskazane w zamówieniu bądź umowie, stanowią jedynie ogólne wskazówki i nie są w żaden sposób wiążące dla Sprzedającego. Informacje zamieszczone na stronie internetowej Sprzedającego, w katalogach, broszurach, ulotkach, reklamach i innych publikacjach – nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego, nawet jeśli opatrzone zostały ceną. Publikacje te mają charakter wyłącznie informacyjny, a specyfikacja oferowanych produktów i usług może ulec zmianie, także z uwagi na ciągłe zmiany zachodzące w branży technicznej. Właściwości produktu i usługi Sprzedający potwierdza dopiero w razie skierowania do Kupującego potwierdzenia przyjęcia zamówienia do realizacji, w razie potrzeby nanosząc stosowne adnotacje.
§ 4
Ceny i płatności
- O ile nie uzgodniono inaczej, ceną wskazywane przez Sprzedającego są cenami netto, do których zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawek obowiązujących w dniu wystawienia faktury, a ceną produktu i usługi jest cena wynikająca z potwierdzenia zamówienia.
- Za dzień zapłaty uznaje się dzień zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym Sprzedającego albo dzień zapłaty gotówką.
- Sprzedający zastrzega sobie prawo do podwyższenia uzgodnionej ceny produktów i usług w przypadku wzrostu cen materiałów lub energii lub innych kosztów produkcji lub zakupu, których nie można było przewidzieć w momencie zawierania umowy, nawet po potwierdzeniu zamówienia.
- O ile nie uzgodniono inaczej, Sprzedający otrzyma pełną bądź pozostałą do zapłaty cenę za produkt oraz usługę w dniu wydania przedmiotu umowy lub w terminie płatności wskazanym na fakturze wystawionej przez Sprzedającego za zrealizowanie zamówienia. Przekroczenie terminu płatności uprawnia Sprzedającego do żądania od Kupującego odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych za każdy dzień do dnia zapłaty.
- Wszelkie roszczenia Kupującego względem Sprzedającego nie zawieszają obowiązku zapłaty spoczywającego na Kupującym, który nie może podnosić zarzutu potrącenia jako przyczyny nieuiszczania płatności.
- Wszelkie koszty prawne, w tym koszty sądowe i pozasądowe, poniesione przez Sprzedającego w celu odzyskania wszelkich zaległych należności od Kupującego, obciążają Kupującego.
- Jeżeli niemożność spełnienia świadczenia przez Sprzedającego nastąpiła wskutek siły wyższej lub zdarzeń, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, Kupującemu nie przysługuje żadne roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z tytułu niewykonania lub nieterminowego wykonania umowy. Do zdarzeń określanych mianem siły wyższej zalicza się okoliczności pozostające poza kontrolą Sprzedającego, w tym pożar, strajk, ograniczenia energetyczne, przerwanie łańcucha dostaw, klęski żywiołowe, stan epidemii i zagrożenia epidemiologicznego.
- Sprzedający pozostaje właścicielem produktu i efektów zrealizowanej usługi do chwili pełnego zapłacenia należności przez Kupującego.
§ 5
Dostawa
- Miejscem dostawy jest siedziba Sprzedającego, chyba że co innego wynika z pisemnych bądź elektronicznych ustaleń Sprzedającego z Kupującym.
- Sprzedający powiadomi Kupującego o gotowości produktów i usług do odbioru, a w razie nieodebrania ich w ciągu 1 miesiąca od tego powiadomienia, Sprzedający ma prawo obciążyć Kupującego kosztami przechowywania.
- Sprzedający dołoży wszelkich starań, aby dotrzymać terminu dostawy, jednak zastrzega, że wskazane terminy dostawy mają charakter orientacyjny i nie są prawnie wiążące.
- W przypadku opóźnienia w dostawie Kupującemu nie przysługuje prawo do odszkodowania lub bezkosztowego anulowania zamówienia. Jednocześnie Sprzedający zobowiązuje się do ustalenia szczegółów z Kupującym w przypadku znacznego przekroczenia terminu dostawy.
§ 6
Reklamacje, gwarancja, rękojmia oraz zwroty
- Sprzedający udziela gwarancji wyłącznie w zakresie wykonanych usług montażowych oraz zabudowy urządzeń, takich jak żurawie, dźwigniki, podesty ruchome, platformy załadowcze, podzespoły hydrauliki lub inne urządzenia określone w potwierdzeniu zamówienia. Sprzedający nie udziela gwarancji na sprawność i funkcjonalność montowanych w ramach realizacji zamówienia urządzeń bądź ich podzespołów, której udziela wyłącznie ich producent.
- Okres gwarancji udzielanej przez Sprzedającego, o którym mowa w ust. 1 wynosi 1 rok i biegnie od momentu odebrania przez Kupującego przedmiotu zamówienia.
- Sprzedający zapewnia pośrednictwo w procedurze reklamacyjnej pomiędzy Kupującym a producentem urządzeń i podzespołów, o których mowa w ust. 1, celem przyspieszenia rozpatrzenia zgłoszeń reklamacyjnych, co nie wyłącza uprawnienia Kupującego do zgłoszenia roszczeń bezpośrednio do danego producenta.
- Wobec istnienia gwarancji, uprawnienia z tytułu rękojmi za wady zostają wyłączone.
- Reklamacje z tytułu gwarancji winny być składane osobiście, listownie na adres siedziby Sprzedającego bądź mailowo na adres biuro@kamilsped.pl, a produkt bądź efekt zrealizowanych usług winien być udostępniony Sprzedającemu w terminach przez niego wskazanych, pod rygorem odmowy uznania reklamacji.
- Reklamacje zostaną rozpatrzone przez Sprzedającego zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności Kodeksu cywilnego.
- Z uwagi na indywidualne właściwości zamówienia, brak jest możliwości zwrotu produktu oraz efektów zrealizowanej usługi.
- Szczegółowe warunki gwarancji określone zostały w dokumencie „Ogólne warunki Gwarancji”.
§ 7
Ryzyko
Ryzyko dotyczące strat i szkód przechodzi ze Sprzedającego na Kupującego w momencie dostawy, nawet w razie zgłoszenia reklamacyjnego i przekazania produktu do oględzin Sprzedającemu.
§ 8
Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym OWS oraz w pisemnych ustaleniach Sprzedającego z Kupującym, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.
- Stwierdzenie nieważności któregokolwiek z postanowień niniejszych OWS, nie ma wpływu na ważność pozostałych postanowień OWS.
- Zarówno Sprzedający jak i Kupujący zobowiązują się dążyć do polubownego rozwiązania wszelkich sporów wynikłych w związku z wykonaniem umów objętych niniejszymi warunkami, a w razie nieskuteczności pozasądowego załatwienia sporu, właściwym do rozstrzygnięcia będzie sąd właściwy rzeczowo i miejscowo dla siedziby Sprzedającego.
§ 9
Przetwarzanie danych osobowych
Akceptując niniejsze OWS Kupujący oświadcza, że zapoznał się z zasadami przetwarzania danych osobowych przez Sprzedającego w związku z realizacją umów sprzedaży produktów i usług oferowanych przez Sprzedającego. Sprzedający przetwarza dane osobowe Kupującego na potrzeby wystawiania faktur zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO). Administratorem tych danych jest Sprzedający, przy czym Kupujący ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Kupujący podaje swe dane dobrowolnie, ale ich niepodanie lub niewłaściwe podanie może mieć wpływ na wykonanie zobowiązań Sprzedającego.